Evde Kalp Check-Up

                                                           Evinizde Kalp Check-up

 

Kalp sağlığı, genel sağlığımız için son derece önemlidir. Ancak, kalp rahatsızlıkları dünya genelinde en yaygın ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. Kalp hastalıklarının erken teşhisi ve takibi hayati önem taşır. Geleneksel olarak, kalp check-up’ları hastanelerde ve sağlık merkezlerinde gerçekleştirilir. Ancak, günümüzde evde kalp check-up değerlendirilmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

              Evde kalp check-up’ın içeriği;

  • Kardiyoloji uzman muayanesi, vital bulguların (tansiyon, nabız, oksijen seviyesi) kontrolü
  • Evinizde laboratuar testlerinin yapılması
  • Evinizde elektrokardiyografi (EKG) çekilmesi
  • Evinizde ekokardiyografi (kalp ultrasonu) değerlendirilmesi
  • İhtiyaç halinde tansiyon ve ritim holter değerlendirilmesi

 

Laboratuvar Testleri

Kalp-damar hastalıkları ile ilişkili diğer organ fonksiyonlarının ve kalp damar hastalıkları ile ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi, hastalığın seyrinin veya tedavi yanıtının izlenmesi, oluşabilecek işleme bağlı komplikasyon ve ilaç yan etkilerinin takibi için laboratuar testleri oldukça önemlidir. Kalp-damar hastalık risk durumunuzu belirlemek ve genel check-up amaçlı da laboratuar testlerinden faydalanmaktayız.

Laboratuar testleri; organ (karaciğer, böbrek, tiroid vb.) fonksiyon testleri, vitamin, mineral ve ağır metal düzeyleri, bağırsak sağlığı testleri (mikrobiyom, sindirim ve inflamasyon testleri), besin intolerans testleri, kolesterol paneli, enfeksiyon parametreleri, metabolik fonksiyon parametreleri, hormonlar ve vb.

Kardiyoloji uzmanımızın değerlendirmesi sonucu alınacak laboratuar testleri belirlenir ve evinizden/ofisinizden numuneler alınır, sonuçları yine hekimimiz tarafından değerlendirilir.

 

Elektrokardiyografi (EKG)

 

Özellikle ritim ve iletim bozuklukları, kalbin kanlanması, kalp kasının büyümesi gibi anormal durumların tespitinde kullanılan ilk tanı testidir. Elektrokardiyografi, çoğunlukla göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi, göz kararması ve bayılma gibi durumlarda istenen temel bir testtir. Herhangi bir riski bulunmayan ve tamamen güvenli bir test yöntemi olan EKG, yalnızca kalbin oluşturduğu elektriksel aktiviteyi kaydeder. Taşınabilir EKG cihazı ile talebiniz doğrultusunda EKG’nizi evinizde çekebiliyoruz.

 

Ekokardiyografi (Kalp Ultrasonu)

EKO olarak da kısaltılan işlem ultrasonografik olarak yapılan, radyasyon içermeyen güvenli ve etkin bir tanı aracıdır. Aslında bir kardiyoloji uzmanının eli ayağı olarak da tanımlayabiliriz. EKO ile kalbin yapısı, duvar kalınlıkları, kalp kapak yapısı, kapak hastalıkları, kalp duvar hareketleri, kalp zarının yapısı ve kalpten çıkan büyük damarlarların durumu rahatlıkla değerlendirilebilmektedir.

 

Kalp sağlığınızı takip etmek, kalp rahatsızlıklarının erken teşhis ve tedavisini sağlamak açısından büyük önem taşır. Evde kalp check-up değerlendirmesi için yukarıda bahsedilen yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için kalp sağlığınızı ihmal etmeyin.