Evde Ekokardiyografi

 

                                               Evinizde Ekokardiyografi (EKO)

 

Teknolojinin ilerlemesiyle taşınabilir cihazların kullanımı yaygınlaşmış ve tıbbi cihazların sağlık merkezine gelemeyen hastaların bulunduğu yere rahatça götürülmesine olanak sağlamıştır. Evde ekokardiyografi de bu anlamda verilen hizmetlerden birisidir. Ekokardiyografi, kalbin yapısal ve fonksiyonel özelliklerini ultrason dalgaları kullanarak değerlendiren bir görüntüleme yöntemidir. Geleneksel olarak kardiyoloji kliniklerinde veya hastanelerde gerçekleştirilen ekokardiyografi, evde kullanılabilir taşınabilir cihazlar sayesinde artık sizin konfor alanınızda da uygulanabilir hale gelmiştir.

 

Evde ekokardiyografi, özellikle kronik kalp hastalığı olan bireylerin periyodik olarak kalp sağlığını izlemek ve takip etmek için kullanışlı bir seçenek sunar.

 

Evde ekokardiyografi değerlendirilmesi, kalp sağlığının takibi ve kontrolü için daha kolay ve erişilebilir bir seçenek sunar. Ancak, herhangi bir kalp ile ilişkili semptomu olan bireyler, tam bir ekokardiyografi değerlendirmesi için bir sağlık merkezine başvurmalıdır.

 

Ekokardiyografi, Eko olarak da kısaltılan işlem ultrasonografik olarak yapılan, radyasyon içermeyen güvenli ve etkin bir tanı aracıdır. Aslında bir kardiyoloji uzmanının eli ayağı olarak da tanımlayabiliriz. Ekokardiyografi ile kalbin yapısı, duvar kalınlıkları, kalp kapak yapısı, kapak hastalıkları, kalp duvar hareketleri, kalp zarının yapısı ve kalpten çıkan büyük damarlarların durumu rahatlıkla değerlendirilebilmektedir. Efor yapmakla nefes darlığınız, çarpıntınız, göğüs ağrınız olduğunda EKG ile birlikte yapılacak ilk tetkiklerden birisi ekokardiyografidir.

 

Ekokardiyografi işlemi, sağlık problemleri nedeniyle hastaneye gidemeyen veya hastaneye gitmek istemeyen hastalarımızın talebi doğrultusunda, taşınabilir ekokardiyografi cihazımız ile hekimimiz tarafından, evinizde/ofisinizde kısacası konfor alanınızda yapılabilmektedir.